Dwuteownik to stalowy wyrób hutniczy, którego nazwa pochodzi od jego kształtu, który przypomina złączone dwie litery T. Konkretnie jest on rodzajem kształtownika poprzecznego. Dwuteowniki wykorzystywane są głównie w budownictwie i inżynierii. Dwuteownik składa się z dwóch półek i tak zwanego środnika. Dwuteowniki mogą różnic się od siebie ze względu na ich budowę. Oczywiście, należy dobrać konkretną masę dwuteowników, przekroje, ich wysokość i długość, by móc poprawnie użyć kształtowników. Dzięki umiejętnemu dobraniu parametrów będziesz mógł dopasować dwuteownik do własnych potrzeb. Istotnymi czynnikami przy wyborze dwuteowników jest ich masa oraz wymiary. Nie mniej ważną cechą jest ich wytrzymałość na obciążenia czy wyginanie, ponieważ to one będą pełnić najważniejszą funkcję jako część ściany nośnej czy stropu.
Dwuteowniki szerokostopowe występują w wersji:
- lekkiej (grupa HEA) zgodna z DIN 1025-3,
- normalnej (grupa HEB) zgodna z DIN 1025-2
- ciężkiej (grupa HEM) zgodna z DIN 1025-4.
Wykorzystywane są w handlu i przemyśle, między innymi w budowie maszyn i wszelkiego rodzaju urządzeń. Najczęściej wybierana w tej grupie produktów jest seria HEB, a następnie seria HEA.
→ Dwuteownik IPE
IPE to skrót opisujący elementy konstrukcyjne w kształcie pręta lub dwuteownika z równoległą powierzchnią wewnętrzną stóp i wymiarami zgodnymi z DIN 1025. Dwuteowniki ze stali nierdzewnej IPE znajdują zastosowanie w handlu i przemyśle, przeważnie w budowie maszyn i urządzeń.
→ Dwuteownik IPN
IPN oznacza części konstrukcyjne lub dwuteowniki w kształcie pręta ze skośną powierzchnią wewnętrzną stopy i wymiarami zgodnymi z DIN 1025. Seria IPE ze względu na łatwiejsze właściwości montażowe jest obecnie częściej wybierana niż seria IPN.